Darmowa dostawa od 350,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Porada i wideoanaliza

2023-06-22
Porada i wideoanaliza

Na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach przygody z bieganiem?

Kiedy w głowie zakiełkowała już myśl o tym, aby rozpocząć przygodę z bieganiem, a dodatkowo wyszliście już na kilka spokojnych kilometrów i okazało się, że zaprzyjaźniliście się z tą najprostszą formą aktywności fizycznej na dłużej, pojawia się pytanie co dalej?

Bieganie jest zdecydowanie dla każdego, ale ważne jest to, aby zrobić podstawowe badania lekarskie, o które możecie poprosić swojego lekarza rodzinnego. EKG, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, podstawowa morfologia w zupełności wystarczy, aby upewnić się, że nasz organizm może podjąć wysiłek fizyczny związany z bieganiem. Dodatkowo pozwoli to określić zakres wysiłku jaki Wasz organizm będzie w stanie realizować na początku Waszej biegowej przygody. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i to naturalne, że po pierwszych biegowych krokach macie ochotę na więcej. O ile podczas pierwszych marszobiegów buty w których biegacie nie mają zbytniego znaczenia o tyle, gdy zaczynamy pochłaniać coraz więcej kilometrów nasze stawy oraz mięśnie potrzebują lepszej ochrony. Pamiętajcie, że trzeba też brać pod uwagę Waszą dotychczasową aktywność fizyczną tak, więc jeśli mięśnie i stawy nie są przyzwyczajone do regularnych treningów stąd należy zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. Buty biegowe stworzone są głównie z myślą o biegaczach amatorach. Dlaczego? Zawodowi sportowcy trenują od najmłodszych lat i zwłaszcza w przypadku biegaczy na średnich czy długich dystansach charakteryzują się niską masą ciała. Dzięki temu ich mięśnie i stawy mają mniej do dźwigania. Dodatkowo są one lepiej przystosowane do regularnego treningu, a nasze niekoniecznie. Dlatego kolejnym punktem na mapie biegowego startu jest odpowiedni dobór butów biegowych. Z pomocą przyjdzie Wam wideoanaliza, której możecie dokonać w naszym sklepie. Co to takiego?

W dużym skrócie to proces, który pozwoli sprawdzić jak Wasze stawy pracują w każdej fazie kroku biegowego. Dzięki temu otrzymacie informacje jaki rodzaj obuwia będzie dla Was odpowiedni. Podczas wideoanalizy przebiegniecie kilka minut na bieżni mechanicznej, a ekspert biegowy nagra Wasz bieg. Następnie wspólnie obejrzycie nagranie, a ekspert przeanalizuje Waszą technikę biegu. Kolejnym punktem odpowiedniego doboru obuwia będzie ustalenie rozmiaru buta, poziomu jego amortyzacji oraz typu nawierzchni po jakiej będziecie biegać. Po ustaleniu tych danych nie pozostaje Wam nic innego jak wybrać te najlepsze dla Waszego typu stopy. Oczywiście bardzo ważne jest również Wasze odczucie wygody. Pamiętajcie, że nie zawsze but polecany w Internecie, czy przez znajomych będzie dla Was idealny. Dlatego zawsze polecam przymierzenie kilku różnych par butów tak, aby mieć czyste sumienie, że wybraliśmy ten idealny model. Czy należy wybrzydzać? Oczywiście, że tak! Pamiętajcie, że wychodząc z nowym zakupem musicie być w 100 % przekonani, że są to buty, które w pełni będą Was wspierać w Waszej biegowej przygodzie. Przecież to właśnie w nich będziecie pokonywać setki kilometrów podczas biegowych treningów. Wygląd? Podobno nie ma znaczenia, ale w obecnych czasach i dostępności różnych kolorystyk możecie połączyć przyjemne z pożytecznym, a więc mieć dobrze dobrane buty, które również się Wam podobają.

Jak widzicie warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, aby dobrać odpowiednie buty do biegania. W sklepie Peeker w Gorzowie Wielkopolskim oprócz wykonania wideoanalizy będziecie mogli porównać modele wielu biegowych marek co jeszcze bardziej pozwoli na zindywidualizowanie doboru obuwia. Dodatkowo będziemy mogli porozmawiać o najważniejszych aspektach dotyczących bezpiecznego startu przygody biegowej. Jestem przekonany, że po wizycie w naszym sklepie będziecie mieli nie tylko pewność, że Wasze mięśnie i stawy są odpowiednio zabezpieczone poprzez dobrze dobrane buty oraz bogatsi o niezbędną wiedzę, dającą gwarancję bezpiecznego startu w tę piękną przygodę jaką bez wątpienia jest bieganie.

 

Autor: Sebastian Wierzbicki

pixelpixelpixelpixel